Format JDF

Format JDF (Job Definition Format) niesie ze sobą usprawnienie efektywności drukarskiego ciągu produkcyjnego, prowadząc do zwiększenia zysków poprzez redukcję kosztów i do zwiększenia wydajności.

JDF to sposób na optymalizację procesu produkcyjnego i optymalizację komunikacji pomiędzy urządzeniami różnych producentów. Duplo jest liderem w implementacji formatu JDF do swoich produktów. Urządzenia do cięcia i bigowania oraz systemy broszurujące Duplo są kompatybilne z formatem JDF.

W czasach gdy drukarnie obsługują zróżnicowane, niskonakładowe zlecenia, automatyzacja procesu produkcyjnego jest bardzo istotnym czynnikiem. Może ona przyczynić się do redukcji czasu obsługi zleceń i do oszczędności czysto finansowych.

Jedyny sposób na osiągnięcie tych efektów to automatyzacja procesu produkcji od kreacji aż do pakowania i wysyłki wykonanych zleceń.

Opis pracy zapisany jest w tzw. „bilecie” JDF (ticket), zwiera on wszystkie informacje dotyczące całego zlecenia niezbędne do automatycznego ustawienia pracy. Każda maszyna (podłączona do linii produkcyjnej) pobiera te informacje z pliku i ustawia automatycznie: format papieru, rodzaj papieru, nakład itp. Po zakończeniu pracy informacja poprzez sieć trafia do serwera sterującego i przekazuje dane dla kolejnej pracy.

Wszystkie ustawienia odbywają się automatycznie, stąd też nie ma błędów w postaci błędnie wprowadzonych ustawień, proces produkcji od początku do końca przebiega szybko i sprawnie.