Produkcja płyt w rytmie Duplo z DC-646iPro

3 kwietnia 2017

Zajmująca się wydawaniem i produkcją płyt CD i DVD firma Mediapixel na początku tego roku zainwestowała w urządzenie do wykańczania Duplo Docucutter DC-646iPro. Ten wielofunkcyjny system zastąpił tu pracę trzech innych maszyn – gilotyny, falcerki i bigówki. Przed firmą otworzył też zupełnie nowe możliwości – może ona teraz obsługiwać swoich klientów kompleksowo, przyjmując również te zlecenia, które były dla niej wcześniej nieopłacalne. Dzięki inwestycji w Duplo DC-646iPro mogła również zaproponować swoim klientów bardziej atrakcyjne ceny i krótszy czas realizacji zlecenia, przez co stała się jeszcze bardziej konkurencyjna.

Mediapixel to firma działająca na rynku od 12 lat, specjalizująca się w kompleksowej obsłudze klientów (głównie z rynku muzycznego) w zakresie produkcji płyt CD i DVD. Oferuje im ona swoje usługi począwszy od koncepcji, poprzez wykonanie projektu graficznego płyty, przygotowanie mastera cd audio, poprzez druk opakowania, aż po gotowy produkt opakowany i przygotowany do dystrybucji. Nie obawia się zleceń szczególnych – wyszukanych, kolekcjonerskich, które oprócz płyty CD zawierają dodatkowe materiały (pocztówki, bilety okolicznościowe, zaproszenia, zdjęcia, wizytówki, wlepki itp. ). Wykorzystuje do tego różne techniki drukowania, również na podłożach niestandardowych: papierach ekologicznych, kartonach barwionych w masie i innych. Wszystko zależy od projektu i oczekiwań klienta. „Do tej pory wykonywaliśmy opakowania na płyty wykorzystując tradycyjne metody i urządzenia z lat 90. – mówi Jacek Szary, właściciel Mediapixel. – Jednak poszukiwaliśmy urządzenia które – z jednej strony poradzi sobie z różnymi materiałami – cienkimi i grubszymi kartonami, z drugiej – będzie innowacyjne i nowoczesne, na miarę obecnych czasów, a także naszych potrzeb i oczekiwań rynkowych. Chcieliśmy bowiem uzyskać najwyższej jakości produkt w krótkim czasie i przy zaangażowaniu jak najmniejszej liczby osób. Odpowiedzią na wszystkie nasze potrzeby okazało się urządzenie Docucutter DC-646iPro. Przyznam, że przed inwestycją przeglądałem na stronach internetowych wiele filmików (główne z rynku amerykańskiego), gdzie prezentowane są te maszyny. Ponieważ bliska jest mi idea biznesu opartego na nowoczesnych, wielofunkcyjnych urządzeniach, już jakiś czas temu również w naszej firmie rozpoczęliśmy szereg inwestycji, które zbliżają nas do ideału przedsiębiorstwa funkcjonującego na niewielkiej powierzchni, które potrafi zrealizować najtrudniejsze zlecenie. To znacząco ogranicza koszty nie tylko pomieszczeń, ale ich ogrzewania, oświetlenia – czego często nie bierze się pod uwagę. Również ograniczanie liczby osób obsługujących jedno zlecenie ma dla kosztów wykonania danego produktu ogromne znaczenie. Wielofunkcyjna maszyna Duplo Docucutter DC-646iPro zastępująca trzy inne urządzenia, a także trzy inne osoby, które muszą je obsługiwać (zwłaszcza, że muszą to być – jak np. w przypadku gilotyny – specjalnie przeszkoleni pracownicy) była odpowiedzią na nasze potrzeby i wizję firmy, jaką chcemy się stać”.

Docucutter DC-646iPro to pierwsze rozwiązanie Duplo zakupione przez Mediapixel. Nie tylko zastępuje tu obecnie kilka używanych przez firmę do tej pory maszyn, ale przede wszystkim skraca cykl produkcji, a także pozwala wykonywać egzemplarze próbne dla klientów. „Nasza produkcja – mówi Jacek Szary – dzięki inwestycji w nową cyfrową maszynę drukującą i urządzenie Duplo możliwa jest obecnie już od jednej sztuki. Jest to szczególnie ważne np. przy druku muzycznych edycji kolekcjonerskich. Pozwala nam bowiem na spersonalizowanie produktu i minimalizuje straty, jakie powstają przy tzw. rozbiegówkach technologicznych. To dla nas bardzo ważne, szczególnie przy droższych papierach, jakich często używamy. Co również istotne – ze względu na precyzję cięcia, jakie oferuje rządzenie Duplo – obecnie generujemy dużo mniej odpadów, co przekłada się na niższe koszty produkcji i wpływa na ochronę środowiska”. Wspomniana precyzja cięcia jest – jak podkreśla właściciel firmy – ważna także w innym aspekcie. „Każdego dnia – kontynuuje Jacek Szary – wykonujemy zadania wymagające bardzo dużej precyzji. Na dotychczasowych urządzeniach osiągnięcie zadawalającego efektu było bardzo trudne i czasochłonne. Przykładowo – proces produkcji poligraficznej dla pudełka muzycznego wymaga bardzo dokładnego cięcia oraz podwójnej perforacji. Obecnie – dzięki Duplo – odbywa się to automatycznie. Z kolei obwoluty, które często wykonujemy, do tej pory wycinane były tylko z wykrojnika i niejednokrotnie nie przylegały do pudełka tak dokładnie, jakbyśmy tego chcieli. Z Duplo możemy wykonać teraz próbne ich egzemplarze i dopasować je idealnie do opakowania, bez konieczności wykonywania wykrojnika, który jest także pewnym kosztem dla całego zlecenia i dla naszych klientów. Obecnie został on wyeliminowany”.

Firma Mediapixel specjalizuje się także w drukowaniu na papierach niepowlekanych. „Muszą być one nie tylko złamane, ale także zbigowane, żeby całość wyglądała elegancko. Nasi klienci zwracają uwagę na takie szczegóły; urządzenie Duplo bardzo pomaga nam w realizacji tego rodzaju prac – podkreśla Jacek Szary. – Duplo znakomicie radzi sobie również z nietypowymi dla nas wcześniej zleceniami. Kilka dni temu otrzymaliśmy zlecenie wykonania w bardzo krótkim dużej liczby biletów i zaproszeń koncertowych. Maszyna Duplo również w tym zakresie zdała świetnie egzamin, pracując bezobsługowo przez długi czas. Pracownicy mogli w tym czasie wykonywać inne czynności. To ważne w aspekcie oczekiwań współczesnego świata, gdzie liczy się czas i jakość wykonania finalnego produktu. Docucutter DC-646iPro spełnia te wymagania. Dzięki temu systemowi możemy oferować naszym klientom spersonalizowane druki o najwyższej jakości, skracając czas wykonania, a tym samym koszty produkcji, dlatego oceniam tę inwestycję bardzo pozytywnie”.