Docucutter DC-618 „pracownikiem miesiąca” w drukarni Ipress Studio

29 czerwca 2023


Po niespełna miesiącu użytkowania multifiniszer Docucutter DC-618 został „pracownikiem miesiąca” w drukarni Ipress Studio. Maszyna została zakupiona po wizycie na targach Rema Days, pokonując wcześniej – przy wyborze urządzenia do wykańczania przez kierownictwo firmy – konkurencyjne systemy.  Jak się okazało wkrótce – jej zakup był dla drukarni „strzałem w dziesiątkę”. Znacząco przyspieszył tu procesy produkcyjne w introligatorni tego zakładu, co wpłynęło na całokształt jego wydajności.

Wdrożenie

Wdrożenie multifiniszera Docucutter DC-618 z oferty Duplo niemal natychmiast wpłynęło na naszą pracę – mówi Rajmund Życzyński, właściciel drukarni Ipress Studio. – Przede wszystkim znacząco zwiększył on naszą wydajność. Wcześniej te same procesy, które obecnie sprawnie wykonujemy w jednym urządzeniu, realizowaliśmy na gilotynie i bigówce. Po zakupie Docucuttera DC-618 nie tylko przyspieszyliśmy realizację tych dwukrotnie, ale co więcej – drugie z wymienionych urządzeń przestało nam być potrzebne i mogliśmy je sprzedać. W krótkim czasie przenieśliśmy prawie całość naszej dotychczasowej produkcji na Docucuttera. Już w pierwszym miesiącu pracy z tym systemem uznaliśmy go – traktując to oczywiście z przymrużeniem oka – za „pracownika miesiąca”. Mam na myśli rzecz jasna prace, jakie udało się zrealizować w tym urządzeniu, bo okazało się, że są ich takie ilości, jakie wcześniej były dla nas nieosiągalne w tak krótkim czasie. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że poprawa efektywności naszej produkcji będzie tak duża dzięki tak niewielkiemu urządzeniu o jakże wielkich możliwościach”.

Multifiniszer Duplo Docucutter DC-618  to w pełni automatyczne, kompaktowe rozwiązanie do obsługi wydruków cyfrowych, krótkich serii i zmiennych nakładów. „Te dominują w naszej firmie – podkreśla Rajmund Życzyński. – Obecnie produkujemy przede wszystkim papeterię ślubną, wykonując dla naszych klientów – we własnym zakresie – wszystkie produkty, które przy tej okazji są potrzebne. Wcześniej ich obsługa wymagała od nas nakładu pracy przy obsłudze gilotyny, a następnie bigówki, co znacząco wydłużało czas i niejednokrotnie generowało błędy. Obecnie nasi pracownicy mogą zająć się czymś innym, a system Duplo znacznie szybciej wykona za nich tę samą pracę, zapewniając przy tym doskonałą jakość, co do której przekonaliśmy się realizując wiele zleceń na nowej maszynie. Warto podkreślić, że jest ona dedykowana produkcji różnego rodzaju materiałów z zakresu szeroko pojętego akcydensu, realizowanych w trybie „na żądanie” – od wizytówek, poprzez karty okolicznościowe, zaproszenia (w tym realizowane tu w dużej mierze zaproszenia ślubne), pocztówki, foldery, karty menu, winietki, okładki i wiele innych. System wykorzystujemy do wszystkich tych prac, które – obok papeterii ślubnej, a także wydruków wielkoformatowych, gazet, książek, kalendarzy, różnego rodzaju informatorów, jakie również realizujemy, stanowią znaczący procent naszej produkcji”.  

„Potrzeba inwestycji w zakresie introligatorni – jak mówi Rajmund Życzyński – była w drukarni odczuwana już od jakiegoś czasu. Odsuwaliśmy ją nieco, bo zdawało nam się, że mamy pilniejsze potrzeby i że dajemy sobie radę ze sprzętem, jaki posiadamy. Owszem było to możliwe, ale zakup Duplo otworzył przed nami zupełnie nowe możliwości, z których – przyznam – nie zdawałem sobie nawet sprawy. Mając bowiem nawet najlepszy sprzęt drukujący, niewiele z nim zdziałamy nie mając sprawnej introligatorni. Obecnie klient oczekuje, że jego zlecenie będzie wykonane niemal natychmiast. Bez wydajnych systemów do wykańczania nie jest to możliwe, dlatego tak bardzo doceniliśmy Docucutter DC-618 Duplo już po bardzo krótkim czasie. Okazało się bowiem, że nie moglibyśmy wykonać we własnym zakresie wszystkich zleceń dotyczących chociażby zaproszeń ślubnych, które potrzebne były klientom przed minionymi świętami, a ponieważ były to naprawdę ogromne ilości – nie dalibyśmy sobie z tym rady.  Z Duplo nie tylko to się udało, ale wykonaliśmy je perfekcyjnie mając zapas czasowy, co dało nam również poczucie bezpieczeństwa.  

Warto wspomnieć, że oprócz standardowych DC-618 posiada specjalne moduły, w które – w zależności od potrzeb drukarni – można doposażyć maszynę: ręcznie ustawiany moduł perforacji i bigowania wzdłużnego. „Po analizie naszych potrzeb doszedłem jednak do wniosku, że na ten moment nie będą nam one potrzebne, ale być może kiedyś powstanie taka potrzeba, a modułowa budowa pozwala na rozbudowanie tej maszyny, co również jest jej dużą zaletą” – mówi Rajmund Życzyński.

Właściciel Ipress Studio zwraca uwagę także na prostotę obsługi urządzenia: „Ponieważ jesteśmy małą firmą, każdy nasz pracownik obsługuje wiele urządzeń w drukarni. W przypadku tej maszyny nie było z tym najmniejszego problemu”.  Maszyna oferuje dodatkowe wsparcie w postaci software’u, w którym można programować nieograniczoną liczbę nowych zadań. Dodatkowym ułatwieniem jest tu również automatyczna impozycja. „Wszystko to sprawia, że możemy realizować nasze zlecenia poprawnie już od pierwszego arkusza, co wpływa również na duże oszczędności papieru” – podkreśla Rajmund Życzyński. „Dzięki znacznikowi pasowania system automatycznie koryguje przesunięcia obrazu względem arkusza, wzdłuż i w poprzek – mówi. – O zalecie tej funkcji przekonaliśmy się niemal od razu przy produkcji winietek ślubnych. Wcześniej zdarzało się, że następowało tu – przy procesach cięcia i bigowania – nieznaczne przesunięcie, teraz są one wykonane perfekcyjnie”.

Rajmund Życzyński podkreśla jeszcze jeden istotny element decydujący o wyborze maszyny z oferty Duplo – dostawcę. „Firma Duplo była dla mnie od zawsze synonimem wysokiej jakości i dobrego partnerstwa. To trzecie urządzenie tego dostawcy w naszej drukarni. Ze wszystkich wcześniejszych jesteśmy bardzo zadowoleni, a to najnowsze przerosło nasze oczekiwania. Czujemy się dzięki niemu bezpieczniej, co jest dla nas szczególnie istotne. Klient bowiem jest dla nas najważniejszy, a dzięki  DC-618 możemy dostarczać mu produkt o jeszcze wyższej jakości w znacznie krótszym czasie”.  

Urządzeniu można się przyjrzeć bliżej oglądając film zamieszczony pod linkiem: https://vimeo.com/399864681″