Pozkal – Duplo po raz trzeci

27 czerwca 2016

Po inwestycjach w cyfrowy system Duplo 2000 , automatyczną bigówkę DC 445, firma Pozkal z Inowrocławia – jedna z najprężniej działających drukarń dziełowych w naszym kraju – po raz kolejny postawiła na rozwiązanie tego producenta. Tym razem zakupiła system do broszurowania Duplo 5000 z wysokowydajnym podajnikiem DSF-5000, głównie ze względu na fakt, że potrzebowała rozwiązania o większej wydajności. Urządzenia tego producenta pozwoliły Pozkalowi przed laty na dalszy rozwój (głównie w zakresie druku cyfrowego, który funkcjonuje tu jako alternatywa dla tradycyjnego offsetu) oraz na wprowadzenie usług dla zupełnie nowych grup klientów. Firma – jak podkreśla Artur Chęsy, jej prezes – przywiązuje się też do dobrych i sprawdzonych w codziennej produkcji marek, dlatego zdecydowała się po raz kolejny na inwestycję w system Duplo.

W drukarni Pozkal – obok urządzeń offsetowych – kilka lat temu rozpoczęły pracę maszyny cyfrowe. Okazało się, że zleceń na realizowaną w nich produkcję (chodzi głównie o książki w niskich nakładach i prace zakresu szeroko pojętego akcydensu – broszury, katalogi itp.) zaczęło drukarni przybywać i druk cyfrowy stał się tu doskonałym uzupełnieniem dla offsetu. W ślad za tym firma musiała jednak zainwestować w introligatornię, obsługującą wydruki cyfrowe. Zbieranie, kompletowanie tj. procesy ręczne, do których konieczne było zaangażowanie sporej liczby osób, a które przy okazji były czasochłonne i drogie, zastąpiono tu wówczas pierwszym rozwiązaniem Duplo – cyfrowym systemem 2000. Pojawiło się ono w firmie w 2013 roku. „Rozwiązanie to wówczas znacząco wpłynęło na wydajność naszej drukarni, a dokładnie jej działu cyfrowego – mówi Artur Chęsy. – Byliśmy z niego bardzo zadowoleni. Dlatego już wkrótce zakupiliśmy kolejny system Duplo – DC 445 – do bigowania krótkich serii zróżnicowanych kolorowych wydruków cyfrowych (pocztówek, ulotek, broszur, okładek do książek, CD, DVD, kart menu, wszelkich materiałów mailingowych itp.)”.

Pozkal to obecnie jeden z najprężniej działających zakładów poligraficznych w Polsce – w ubiegłym roku po raz kolejny odnotował znaczny przyrost sprzedaży w zakresie produkcji książek, nie tylko dla zleceniodawców z Polski, ale również w coraz większym zakresie z zagranicy. Podstawowym profilem jego działalności od wielu lat pozostaje produkcja dziełowa – druk książek w oprawie twardej, zintegrowanej, broszurowej, zeszytowej i innych. Jednak wobec spadających nakładów, jakie odnotowywane są w branży wydawniczej, firma w coraz większym zakresie zaczęła realizować również prace z zakresu druku cyfrowego. Z tego względu zakupiony tu wcześniej cyfrowy system Duplo 2000 stał się dla potrzeb firmy za mało wydajny, stąd jej decyzja o nowej inwestycji. „Ponieważ z obu wcześniejszych rozwiązań Duplo byliśmy zadowoleni, a przywiązujemy się do dostawców, którzy oferują profesjonalne podejście do klienta, po raz kolejny zdecydowaliśmy się na system tego producenta – mówi Artur Chęsy. – Poprzednie rozwiązanie, jakie mieliśmy, nie do końca mogło obsługiwać niektóre prace- zwłaszcza te, w których zastosowany był papier powlekany czy foliowany. Ponieważ w międzyczasie rynek poszerzył się w tym zakresie, chcieliśmy móc obsługiwać takie zlecenia, z których wcześniej musieliśmy rezygnować. Dzięki nowemu rozwiązaniu Duplo jest to teraz możliwe; poszerzyliśmy więc paletę naszych usług”. Na wydajność tego rozwiązania wpływa kilka elementów. Zainstalowano w nim lepszy, bardziej wydajny podajnik – DSF-5000, a także najszybszy w ofercie Duplo agregat szyjąco-falcujący, który dodatkowo szyje drutem, więc jest on bardziej ekonomiczny. Urządzenie oferuje również zdecydowanie większy zakres formatów niż to, które wcześniej pracowało w drukarni Pozkal.

„Można śmiało powiedzieć, że urządzenia Duplo zapewniają lepszą organizację pracy w naszym dziale cyfrowym, usprawniając tu znacząco procesy, co przekłada się na szybszą realizację zleceń i większą jego wydajność – podsumowuje Artur Chęsy. – Nowy system otworzył również przed nami nowe możliwości, więc po raz kolejny jesteśmy zadowoleni z wyboru Duplo. Przed nami jednak już nowe wyzwania – powiększamy zakład o nową halę, w planach mamy zakupy nowych maszyn offsetowych i na tym się obecnie skupiamy”.